Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Shutters

Shutter to w języku angielskim określenie używane w odniesieniu do przesłony w aparacie fotograficznym, lub szczególnego rodzaju osłony montowanej na oknach i drzwiach. W Polsce shuttersy nie są jeszcze tak popularne, jak na zachodzie, ale powoli zaczynają się one pojawiać na naszym rynku, gdyż ich najważniejszym atutem jest uniwersalność – można je montować z obu stron okna, dopasowywać do niemal każdego otworu okiennego, a także stosować jako element oddzielający od siebie pomieszczenia.

W porównaniu do klasycznych żaluzji, z którymi shuttersy są najbliżej spokrewnione, ich cechą wyróżniającą jest stabilność. W Stanach Zjednoczonych osłony tego typu są stosowane często jako dodatkowe zabezpieczenie okiennic i drzwi np. przed skutkami huraganu – na Florydzie istnieją nawet odpowiednie normy, z którymi każdy musi się zapoznać, zanim dopasuje osłonę typu shutter do swojego domu. Podobnie jak rolety zewnętrzne mogą być również wykorzystywane jako jeden z elementów systemu zabezpieczeń nieruchomości przed włamaniem. Ciekawym zastosowaniem shuttersów jest również wykorzystanie ich w charakterze ściany działowej – przy zamkniętych lamelach shutter, może bowiem idealnie oddzielać od siebie pomieszczenia. Najważniejsze jednak zadania, jakie shuttersy mają spełniać, to regulacja poziomu nasłonecznienia wnętrza oraz wzbogacenie estetyki okna lub drzwi.

Shutter czyli co?

W Polsce najpopularniejsze są drewniane shuttersy wewnętrzne. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta – podstawą jest rama, w której zamontowane są poziomo (choć istnieją również rozwiązania pionowe) lamele – zazwyczaj są to wąskie i długie deseczki ustawione względem siebie pod pewnym kątem. Całość może być zamontowana we wnęce okiennej na ramie, na murze, na wnęce okiennej na murze, a przy bardzo wysokich lub szerokich partiach okna – można zastosować system szynowy z panelami składanymi lub przesuwanymi. Shuttersy mogą być rozwierane, składane, bądź przesuwane. W przypadku rozwieranych shuttersów w zależności od tego, z której strony okna zostaną zamontowane, mogą bądź otwierać się wraz z oknem, bądź ograniczać szerokość, na jaką okno może się otworzyć.

Kąt otwarcia lameli może być regulowany ręcznie - za pomocą listwy regulacyjnej, lub elektrycznie za pomocą pilota. Sztywność paneli wyższych niż 180 cm często zabezpiecza się dodatkową poprzeczką.

Jak widać z tego opisu, shuttersy łączą w sobie zalety rolet i żaluzji. W porównaniu do żaluzji są znacznie stabilniejszą osłoną, przypominając pod tym względem wręcz klasyczne okiennice, a w przeciwieństwie do rolety nie oddzielają pomieszczenia całkowicie od świata zewnętrznego. Poza tym są dobrym rozwiązaniem w przypadku otworów okiennych o nietypowych wymiarach lub kształtach, do których mogą być dopasowywane. Najpoważniejszą wadą tego typu osłon jest ich cena, która wynosi ok. 1,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Na naszym rynku tego typu osłony są do wyboru z drewna lipowego. Firmy zapewniają, że jest to drewno mocne, o pięknej strukturze, a kontrolowany proces jego suszenia zapewnia trwałość wykonanych z niego okiennic. Ważną zaletą drewna lipowego jest stosunkowo łatwa obróbka, dzięki czemu firmy mają bardzo szeroki asortyment produktów wytwarzanych z tego materiału. Oferowane są lamele o szerokości: 47, 63 i 89 mm. Shuttersy są standardowo wyposażone w listwę regulacyjną, ale dla bardziej wybrednych klientów przewidziano możliwość regulacji elektrycznej. Shuttersy są dostępne w 50 kolorach lakieru i bejcy.

Siłą tego produktu ma być solidne wykonanie, wykańczanie z zastosowaniem materiałów odpornych na działanie promieni społecznych, które są jednocześnie ekologiczne.

Osłona dla bogaczy?

Czy w shuttersy warto zainwestować? Pomijając fakt, że tworzą one szczególną atmosferę, stanowią często jedyne rozwiązanie dla okien o specjalnych kształtach. Ilość wpadającego światła można regulować według potrzeby, równocześnie z zapewnieniem prywatności. Przy tym zachowany pozostaje specjalny kształt okna. Produkt ten coraz bardziej zyskuje na popularności, nie tylko jako szczególny sposób dekoracji okiennej, ale również jako zabudowa wnęk na szafy oraz jako element dzielący pomieszczenie. Rozwiązane zostały wszelkie problemy techniczne związane z faktem, że nasze, „polskie” okna otwierają się do wewnątrz, co mogło utrudniać ich otwieranie po zamontowaniu okiennic.

Shuttersy są oczywiście produktem ekskluzywnym, praktycznie z „najwyższej półki”, ale nie zmienia to faktu, że są również bardzo popularne za granicą i u nas może być podobnie.

Zatem shuttersami warto się interesować – ze względu na ich jakość, trwałość i mnogość zastosowań, a także niepowtarzalność. Każda osłona tego typu jest, bowiem przygotowana indywidualnie, zgodnie z parametrami wskazanymi przez zamawiającego, w związku z tym nie ma możliwości, aby otrzymać produkt wybrakowany, który przeleżał swoje w magazynach. Można powiedzieć, że zakup tego produktu to jak kupowanie garnituru szytego na miarę – satysfakcja jest gwarantowana.

Jaka będzie przyszłość shuttersów w Polsce? Cóż, pewnie jeszcze długo będą traktowane jako dobro luksusowe, dostępne tylko dla zamożniejszej części społeczeństwa, jednak warto wiedzieć, że taki produkt istnieje, bo mimo wszystko taniej będzie podzielić pomieszczenie na dwie części shuttersem, niż stawiać nową ścianę.

Poza tym shutters ma poważną przewagę nad żaluzjami i roletami – dopasuje się do każdego okna.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 3922 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama