Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe (również „verticale”, lamelowe, wertykalne - obrotowe) - zasłony okienne obrotowe składają się z dwóch podstawowych elementów. Z szyny z mechanizmem sterującym (istnieje kilka wariantów) oraz pionowo wiszących pasków, tzw. lameli wykonanych z tkaniny, PCW, drewna lub metalu. Dostępne są też wertikale z lamelkami z materiałów antystatycznych, na których trudniej osadza się kurz oraz z materiałów niepalnych (stosowane często w biurach i instytucjach publicznych). Produkuje się również żaluzje z powłoką antyrefleksyjną (odbijającą promienie słoneczne), termoizolujące, przezroczyste lub zaciemniające.

W przeciwieństwie do żaluzji poziomych, wymagają większej przestrzeni – szerokość otwartych lameli wynosi 50, 89, 127mm. Zazwyczaj można je spotkać w biurach, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się też w mieszkaniach. Wertikale, montowane w oknach, pełnią takie funkcje jak żaluzje poziome, chronią przed światłem słonecznym, odgradzają od świata zewnętrznego, ale mogą być także zamontowane na suficie i dzielić przestrzeń użytkową na mniejsze fragmenty niczym ścianka wewnętrzna.

Żaluzje pionowe montuje się w ścianie nad oknem albo pod sufitem. Lamele umieszczone są na szynie, podobnie jak firany na karniszu. Verticale mogą być instalowane poziomo, ukośnie lub pionowo. Szyny mają kształt prosty lub mogą być gięte na wymiar. Stosowana jest również szyna podwójna (góra i dół). Zamykanie i otwieranie żaluzji (obrót pasków wokół swojej osi do 180 stopni), wykonuje się za pomocą łańcuszka (sterowanie ręczne) albo silnika (sterowanie elektrycznie).

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 1862 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama