Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Żaluzje poziome

Żaluzje poziome (weneckie) to zasłony okienne składające się z poziomych listew (lameli) z możliwością podnoszenia i regulowania kąta nachylenia. Służą do regulacji dopływu naturalnego oświetlenia, chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Umożliwiają cyrkulację powietrza. Żaluzje poziome pozwalają ukryć wnętrze przed obserwatorami z zewnątrz bez konieczności zmniejszenia ilości oświetlenia oraz całkowicie lub częściowo zaciemniać okno. Żaluzja pozioma zbudowana jest z następujących elementów:

  • poziomych lameli (listewek),
  • rynny górnej z mechanizmem sterującym,
  • listwy dolnej,
  • prowadnic pionowych lub linki – szczególnie polecane w oknach dachowych.

Ze względu na funkcje i różnice w konstrukcji wyróżniamy żaluzje międzyszybowe, nawierzchniowe, dachowe i zespolone do wszystkich rodzajów okien i wnętrz. Stosowane są sterowania ręczne (sznurek, korba, łańcuszek) i elektryczne (prąd stały lub zmienny z możliwością sterowania pilotem lub komputerem).

Wewnętrzne żaluzje poziome są najpopularniejszą formą systemów osłonowych wewnętrznych, co spowodowane jest między innymi dostępną ceną, bogatą kolorystyką, łatwością obsługi oraz relatywnie wysoką trwałością i zerowymi kosztami eksploatacji. Żaluzje poziome można montować do wnęki przyszybowej, ramy okiennej, we wnęce okiennej, do ściany lub sufitu. Ich funkcjonalność i estetyka stały się powodem szerokiego zastosowania zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i biurowo-przemysłowym. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów żaluzji wewnętrznych.

Żaluzje poziome mogą być aluminiowe, drewniane, z bambusa lub tworzywa sztucznego. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mają różnej szerokości lamele, zazwyczaj od 16 do 50mm. Stosuje się je zarówno do okien fasadowych jak i dachowych, w różnego rodzaju pomieszczeniach: kuchni, sypialni, salonie. Chronią przed słońcem i wzrokiem ciekawskich sąsiadów, ale stanowią też istotny element wystroju wnętrza. Każdy z materiałów, z którego wykonane są lamele, inaczej się prezentuje i ma inna specyfikę.

Żaluzje drewniane

Wyglądają bardzo elegancko. Świetnie pasują do wnętrz w stylu retro lub takich, które stawiają na ekologiczny charakter. Doskonale komponują się z elementami wystroju i meblami z drewna, skóry, ratanu. Dają również ciekawe połączenie z aluminium i szkłem. Bogaty wybór kolorów pozwala łatwo dopasować je do podłóg, ścian i tapicerki. Drewniane żaluzje zazwyczaj malowane są lakierem z filtrem UV. Są jednak stosunkowo ciężkie i nie należy ich stosować na dużych powierzchniach.

Żaluzje bambusowe

Podobnie jak drewniane, są stylowe i eleganckie. Ich lamele wykonane są z prasowanych wąskich listewek bambusa dzięki czemu wyglądają naturalnie i niepowtarzalnie. Zazwyczaj pokryte są specjalną, ochronną farbą oraz lakierem z filtrem UV. Bambusowe żaluzje są odporne na działanie wilgoci, dlatego z powodzeniem można je stosować w łazience, kuchni a nawet na basenie.

Żaluzje aluminiowe

Są trwałe – odpowiednio stosowane mogą służyć kilkanaście lat. Ich kolejną zaletą jest lekkość dzięki czemu idealnie nadają się do dużych powierzchni. Ponadto odbijają światło - latem mogą skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu dlatego są dobrym rozwiązaniem do okien usytuowanych po stronie południowej. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

Żaluzje z PVC

Są lekkie i stosunkowo tanie, niestety nie prezentują się tak okazale jak np. drewniane. Nie są też tak silną blokadą przeciwsłoneczną jak inne rodzaje żaluzji - przy zamkniętych lamelach nie dają efektu zaciemnienia a jedynie rozpraszają światło. Niewątpliwą wadą żaluzji z tworzywa sztucznego (PCW) jest ich zdolność do odkształcania się pod wpływem ciepła. Żaluzje z aluminium i PCW, ponieważ są lekkie, można montować między szybami. Takie rozwiązanie jest możliwe w oknach drewnianych starego typu: skrzynkowych lub dzielonych.

Thermostop

Producenci okien dachowych oferują także żaluzje z powłoką thermostop, która umożliwia zatrzymanie lub odbijanie ciepła, w zależności od potrzeb. Lamelki pokryte są tą specjalną powłoką tylko z jednej strony. Latem, kiedy skierujemy listewki powłoką do wewnątrz pomieszczenia będą one chroniły je przed przegrzaniem z kolei zimą (lamelki skierowane powłoką do szyby) będą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniu.

Data modyfikacji: 2010-02-11

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 2891 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama