Ta strona może zapisywać pliki cookies na Twoim urządzeniu o ile pozwalają na to ustawienia Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o polityce cookies w paxo.pl.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe stanowią otynkowaną, niewidoczną część elewacji. Aluminiowe skrzynki rolet podtynkowych, przeznaczone są do zabudowania ociepleniem i tynkiem. Po wykonaniu elewacji, pozostają niewidoczne. Aluminiowe prowadnice, nie nadają się do zabudowy, ale można jej dowolnie malować lub okleinować foliami drewnopodobnymi, tak aby wizualnie stanowiły integralną część ramy okiennej i tym samym, stały się na swój sposób „niewidoczne”. Skrzynki rolet podtynkowych, osadza się na zewnętrznej części nadproży okiennych a prowadnice na ramie okiennej. Skrzynka rolety po zamontowaniu i ociepleniu budynku pozostaje niewidoczna, a naprawa rolety jest możliwa za pośrednictwem klapy rewizyjnej znajdującej się z dołu puszki na zewnątrz budynku.

Ze względu na to, że skrzynki rolet zabudowywane są tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym, należy zaplanować montaż rolet przed wykonaniem nadproży okiennych. Nadproża powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób cofnięty w stosunku do zewnętrznej linii surowego muru, a cofnięcie to powinno być uzupełnione materiałem ociepleniowym. Okna powinny być montowane w taki sposób, żeby linia zewnętrzna ramy okiennej, nie była cofnięta w stosunku do linii zewnętrznej muru surowego.

W budynkach, w których nie zaplanowano powyższych czynności, można również zamontować na etapie stanu surowego rolety podtynkowe, ale wymaga to dodatkowego zdystansowania prowadnic i skrzynek rolety od okna na dodatkowe 2,5cm. Zabieg ten, dodatkowo powiększa grubość ocieplenia potrzebnego do zabudowy skrzynek.

Głębokość skrzynki rolety wraz z miejscem na jej zewnętrzne docieplenie i otynkowanie wynosi od 17 do 22cm. W związku z tym, jeżeli rolety zamontowane są w zewnętrznej linii muru surowego, żeby w ociepleniu „schować” puszkę należy użyć minimum takiej grubości ocieplenia. Mało kto decyduje się na tak „grube” ocieplanie.

UWAGA: rolety podtynkowe, zabudowane są stosunkowo słabo ocieplone, powinno się unikać montowania tych rolet na „zimnych” (np. czysto betonowych) nadprożach.

Należy pamiętać, że system rolet podtynkowych, znajduje zastosowanie wyłącznie w nowym budownictwie. Decyzja o zastosowaniu ww. rolet musi zostać podjęta na etapie projektu.

Data modyfikacji: 2010-03-08

Źródło: paxo.pl

Artykuł wyświetlono: 4421 razy

Szukaj w paxo.pl

Reklama