W upalne dni słońce potrafi być wyjątkowo uciążliwe nie tylko na zewnątrz, ale również w domu czy w biurze. Najskuteczniejsza ochrona przed słońcem to zatrzymanie jego promieni przed szybą. Zewnętrzne systemy osłonowe zatrzymują od 60% do prawie 100 % promieni słonecznych. Jeśli chcemy skutecznie zmniejszyć oddziaływanie słońca na wnętrza budynku powinniśmy zadbać o to na etapie projektowania lub jego wznoszenia. Jednak są też rozwiązania, które nie wymagają wcześniejszego zaprojektowania.
Aby uchronić okna przed promieniami słonecznymi przedstawiamy kilka rozwiązań. Rolety zewnętrzne zbudowane są z połączonych ze sobą ruchomo cienkich listew z aluminium, PCW lub drewna. Powierzchnia utworzona przez nie, nazywana jest pancerzem rolety. Pancerz przesuwa się w pionie w prowadnicach zamontowanych na ramie okna lub w jego bezpośrednim otoczeniu. W górnej części, pod nadprożem zamontowana jest oś służąca do nawijania rolety. Nawijanie może odbywać się ręcznie za pomocą linki, paska lub korby, jak również mechanicznie za pomocą silnika elektrycznego, co umożliwia zamontowanie zdalnego sterowania.
Rolety można nie tylko opuszczać i podnosić, ale również regulować szczelność pancerza. Przy całkowicie opuszczonej rolecie wystarczy pozostawić wąskie szczeliny między listwami, by do pomieszczenia wpadało rozproszone światło dzienne (w przypadku perforowanego płaszcza rolety). Pancerz rolet wykonany jest z lakierowanego aluminium wypełnionego bezfreonową pianką poliuretanową. Wersje o wysokiej odporności na włamanie wypełnione są bardzo twardą żywicą dwuskładnikową, a najmocniejsze z nich - ze stali nierdzewnej. Najwyższa czystość procesu lakierowania gwarantuje, że lakier nie będzie się łuszczył i jest najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym.
Zalety zewnętrznych systemów osłonowych:
Data modyfikacji: 2010-02-11
Źródło: paxo.pl
Szukaj w paxo.pl