Reklama

Zadaj pytanie

Jeżeli masz jakiś problem dotyczący stolarki otworowej i nie możesz znaleźć odpowiedniej porady – zadaj pytanie poprzez paxo.pl – znajdziemy eksperta, który udzieli na nie odpowiedzi.

Porady ekspertaLatem kupiłam mieszkanie z pięknymi drewnianymi oknami (w bloku). Niestety, późną jesienią i zimą zauważyłam wilgoć na oknach (od wewnątrz). Woda aż lała się po oknach. Nakupowałam miliony pochłaniaczy wilgoci, ale i one ledwo dawały radę. Okna były rozszczelniane (poradzono, że może są zbyt szczelne!), otwierane, kaloryfery włączone. Specjalista sprawdził też wentylacje (kuchnia, łazienka) i wszystko okazało sie być w porządku. Wilgoć pozostała. Dodam, że jesteśmy jedynymi mieszkańcami w bloku z tak zaparowanymi szybami. Obawiam się, że prędzej czy później jakiś grzyb się rozwinie. Czy powinnam wymienić okna/szyby? Co powoduje aż takie parowanie? » zobacz odpowiedź

Rozumiem, że mówimy o oknach fasadowych, a nie dachowych. Jeżeli tak, to być może jest to wynikiem wady okien, ponieważ para wodna zawsze będzie skraplała się na najchłodniejszej części. Może to być również spowodowane zasłoniętymi roletami. Wtedy powietrze nie ma możliwości osuszania szyby. Rozkręcanie grzejników nic tu nie pomoże, ponieważ wtedy jeszcze podnosimy wilgotność w pomieszczeniu. Tylko sprawna wentylacja może pomóc. Dobre rozwiązanie, to zamontowanie nawietrzników, najlepiej higrosterowalnych.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl


Remontuję właśnie mieszkanie i chciałbym przy tej okazji wymienić okna na nowe. Zauważyłem, że na ulotkach reklamowych producenci okien zawsze podają jakąś wartość współczynnika „U” = 1,1. Co to takiego jest? » zobacz odpowiedź

Okno jest przegrodą budowlaną, która ma zabezpieczać nasze mieszkanie przed nadmiernymi stratami energii, za którą płacimy przecież wysokie rachunki. Warto zatem, już na etapie wyboru nowych okien, dowiedzieć się, ile ciepła ucieknie przez nie z naszego domu. O tym właśnie informuje współczynnik przenikania ciepła – U. Współczynnik ten określa ilość energii (W = wat) przenikającej przez okno o określonej powierzchni (m2) przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej równej 1°K (tzn. jeden stopień Kelvina, 1°K=1°C możemy więc przyjąć, że jest to różnica temperatur jednego stopnia Celsjusza). Im mniejszy współczynnik U, tym mniejsza przenikalność ciepła, a tym samym mniejsze straty ciepła.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl


Czy okna z PCW wymagają jakiejś konserwacji? » zobacz odpowiedź

Okna z PCW, w odróżnieniu od drewnianych, w całym okresie użytkowania nie wymagają żadnych działań związanych z konserwacją ram i skrzydeł. Okna drewniane zabezpieczone nawet najlepszymi farbami i lakierami, wymagają co kilka lat kosztownego odświeżania powłoki malarskiej (usunięcie starej i naniesienie nowej). Stosowane współcześnie tworzywa, są odporne na warunki atmosferyczne i nie podlegają zmianom barwy. Dlatego w przypadku profili PCW, czekają Panią jedynie zabiegi pielęgnacyjne polegające na myciu okien, jednak musi Pani pamiętać o używaniu środków czystości o neutralnym PH i takich, które nie „porysują” profili. Jedynymi działaniami konserwującymi, jakie musimy podejmować, to smarowanie olejami lub smarami maszynowymi, raz do roku, części ruchomych i miejsc ryglowania okucia.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl


W budynku, w którym mieszkam, wymieniono na klatce schodowej stare okna drewniane na nowe PCW z szybami zespolonymi. Na dwóch szybach zespolonych naklejki „Szklić tą stroną na zewnątrz” znajdują się od wewnętrznej strony okna. Czy takie wykonanie okna jest prawidłowe? » zobacz odpowiedź

Rzeczywiście naklejka z informacją „Szklić tą stroną na zewnątrz” powinna znajdować się na zewnętrznej tafli szkła. Producenci szyb zespolonych w ten sposób zaznaczają, która z szyb w zespoleniu jest szybą thermofloat. Firma, która dostarczyła okna powinna przysłać do Państwa serwisantów, w celu odwrócenia szyb w oknach.

Data modyfikacji: 2010-03-15

Źródło: paxo.pl


Szukaj w paxo.pl

Reklama