Reklama

Relacje z targów

Terminy targów

  Targi ::: Relacje z targów

  Poznań, 11 - 14 stycznia 2011

  Targi BUDMA 2011

  Jak co roku Targi Budma odwiedzają tysiące przedstawicieli szeroko pojętej branży budowlanej. Tegoroczne targi budowlane w Poznaniu, którym patronowali ministrowie infrastruktury i gospodarki, miały wyjątkowy, jubileuszowy charakter. Specjaliści z branży już po raz dwudziesty spotkali się w Poznaniu, by uczestniczyć w największych targach budowlanych w naszej części Europy.

  Tematyka targów obejmowała wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej - od projektowania, prac gruntowych oraz sprzętu budowlanego na placu budowy, przez elementy konstrukcyjne, ściany i elewacje, stropy, posadzki, stolarkę otworową, drzwi, dachy, chemię budowlaną i ceramikę łazienkową, po systemy wykończeniowe i systemy zarządzania budynkiem.

  Mieliśmy okazję zobaczyć dom inteligentny zaprojektowany przez Biuro Projektowe MTM STYL. Ekspozycji towarzyszyły konferencje i wykłady na temat automatyki budynkowej i współczesnych trendów w jej projektowaniu i aplikacji.

  Prezentacja domu inteligentnego KNX odbywała się w trzech różnych obszarach. Pierwszym z nich była ekspozycja „Dom w budowie” – specjalnie przygotowane przekroje konstrukcji i poszczególnych elementów, które pozwoliły uczestnikom zapoznać się z zastosowanymi produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją. Ostatnim elementem tej przestrzeni specjalnej była ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu.

  Energooszczędność ponad wszystko

  Specjaliści od wielu lat pracują nad poprawieniem izolacyjności termicznej budynków oraz zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Pokazano przykładowy budynek pasywny, gdzie straty ciepła są ograniczone tak znacząco, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła energii (zyski energii słonecznej przenikającej przez okna, ciepła wytwarzanego przez mieszkańców lub od urządzeń gospodarstwa domowego). Tylko w okresie mrozów stosuje się dodatkowe ogrzewanie uzupełniające - najczęściej podgrzewanym powietrzem doprowadzanym przez instalację wentylacyjną lub ogrzewaniem podłogowym i ściennym. Należy pamiętać, że najważniejszym celem w budownictwie energooszczędnym i pasywnym jest dążenie do osiągnięcia możliwie najwyższego komfortu cieplnego poprzez uzyskanie wyższych temperatur powierzchni wewnętrznych na zewnętrznych przegrodach budowlanych. Budynek pasywny przez cały rok zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat, wynikający z odczuwanego komfortu cieplnego oraz optymalnego przewietrzania na skutek stałego doprowadzania świeżego powietrza. Temperatura pomieszczeń odczuwana w budynku dobrze zaizolowanym na poziomie 19-20°C, stanowi mniej więcej średnią arytmetyczną temperatury otaczających je powierzchni i temperatury powietrza wewnątrz. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia są jednakowo ciepłe, a różnica temperatur nie przekracza kilku stopni.

  W budynkach pasywnych i energooszczędnych, gdzie szczelność musi być perfekcyjna, wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wskutek mechanicznego i regulowanego dopływu świeżego powietrza dochodzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, jakiej nie można uzyskać w sposób grawitacyjny w budynkach o podwyższonej szczelności. W budownictwie pasywnym odzysk ciepła z wentylacji przekracza 85%, a w przypadku zastosowania wymienników przeciwprądowych kanalikowych nowej generacji osiąga nawet do 98%. To bardzo istotne dane dla wszystkich, którzy planują się budować w tej technologii i dla tych, którzy się do tej pory wahali. Na targach było wielu, którzy zostali ostatecznie przekonani. I słusznie.

  Wyposażenie

  Zatem kiedy już wybudujemy energooszczędny dom, należy go wyposażyć. I tu, mamy wiele elementów do wyboru. Jeśli chodzi o okna, zasadniczo większość producentów proponuje podobne profile 5 i 6 komorowe z wszelkimi wzmocnieniami, nakładkami oraz ukrytymi zawiasami i tu wyróżniamy firmę INTERNORM za wysoką jakość okien PCW. Za wzornictwo i wykonanie kształtowników. Za tradycyjnie już wysoki standard i innowacyjność rozwiązań.

  Jeśli chodzi o drzwi, warte uwagi były produkty z Włoch. Interesujące wzornictwo oraz wykonanie warte uwagi. Mamy nadzieję, że stosunkowo wysoka cena nie zniechęci polskich dilerów do sprzedaży tych nietuzinkowych rozwiązań prosto ze słonecznej Italii.

  W przypadku wewnętrznych systemów osłonowych zwróciliśmy uwagę na ciekawe rozwiązania żaluzji panelowych oraz pojawiających się w ofercie kilku firm, shuttersów w dość okazałej palecie kolorów.

  Podsumowanie

  Zdecydowanie tegoroczna Budma upłynęła pod znakiem ekonomii, ekologii i energooszczędności, ale co równie ważne, wyższej jakości prezentowanych produktów. Wiele firm podniosło jakość oferowanych produktów, jak i usług. Niestety, część wystawców zapomniała, że „jak Cię widzą, tak Cię piszą” i jakość pokazywanych produktów pozostawiała wiele do życzenia. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

  Jesteśmy zdania, że zdecydowanie warto odwiedzać targi w Poznaniu, jak również wystawiać się na nich i tym samym, docierać do sporej rzeszy zainteresowanych.

  Zatem do zobaczenia za rok!

  Data modyfikacji: 2011-01-18

  Źródło: paxo.pl

  Szukaj w paxo.pl

  Reklama