Reklama

Relacje z targów

Terminy targów

  Targi ::: Relacje z targów

  Poznań, 24 - 27 stycznia 2012

  Targi BUDMA 2012

  Dwudziesta pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA w Poznaniu odbyła się w dniach 24-27 stycznia 2012 pod hasłem "Budownictwo przyszłości - uwolnij swoją wyobraźnię". W tym czasie na powierzchni przekraczającej 60.000 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 1200 firm z 33 krajów. Targi Budma 2012 odwiedziło ok. 60 tys. osób, wśród których znaczną część stanowili specjaliści z branży budowlanej - architekci, inżynierowie budownictwa, rzemieślnicy, firmy wykonawcze oraz inwestorzy.

  reklama2()

  Jak już wspomniano tematem przewodnim targów Budma 2012 było "Budownictwo przyszłości". Ekspozycja oraz program wydarzeń związane były z prezentacją najnowszych rozwiązań - a to wszystko po to, by poznańskie targi budowlane odgrywały aktywną rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju budownictwa. Cel stanowiło wypromowanie idei wprowadzania do budownictwa nowatorskich rozwiązań w oparciu o wymagania energooszczędności i ekologii. Wystawcy tegorocznych targów byli zadowoleni z liczby zwiedzających a także z zainteresowania, jakim cieszyły się ich produkty. Targi Budma 2012 stanowiły także dla wielu nowych firm okazję do zaprezentowania swojej oferty większemu gronu odbiorców.

  Wystawcy podkreślali szczególny wzrost liczby gości z zagranicy oraz architektów. Takie zjawisko związane było z organizowanym po raz pierwszy na poznańskich targach budowlanych projektem Strada di Architettura. Była to specjalna ścieżka zwiedzania, która połączyła ze sobą trzy strefy: WIEDZA, INSPIRACJA, DOŚWIADCZENIE. Na każdej strefie odbywały się m.in. wydarzenia z udziałem zaproszonych architektów światowego formatu.

  W ramach stref odbyły się konferencje i seminaria, m.in.:

  • Wiedza – Nano-technologie w budownictwie, Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego;
  • Doświadczenie – Marketing w Budownictwie, Debata: Architekci vs. Deweloperzy, Projekt "Rewitalizacja";
  • Inspiracje – konferencje Trendy w budownictwie i Rola betonu w Architekturze.

  Gośćmi specjalnymi projektu Strada di Archittetura byli: profesor Dietmar Berle wykładający na słynnej ETH w Zurychu i Aron Losonczi, absolwent Royal University of Fine Arts w Sztokholmie, który w 2001 r. opatentował po czym udoskonalał transparentny beton (próbki przejrzystego betonu można było także zobaczyć na Targach Budma 2012).

  Innowacyjne technologie budowlane

  Jednym z najbardziej popularnych stoisk był BudShow 2012, prezentujący "ekologiczny dom przyszłości", w którym zainstalowano system audio-wideodomofonowy ABB-Welcome. Polska premiera systemu spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów końcowych, instalatorów i inwestorów.

  Nowoczesny dom wyróżniał się niskimi wskaźnikami energii wbudowanej (użytej do wyprodukowania materiałów budowlanych), energii końcowej (zużywanej do ogrzania wnętrza i podgrzania ciepłej wody użytkowej) oraz energii pierwotnej, do której zużycia ze środowiska przyczynia się budynek.

  W ramach targów BUDMA odbywały się także:

  • Dzień Inżyniera Budownictwa – o energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii oraz o rozwoju infrastruktury drogowej
  • seminarium Budownictwo Przyszłości = Budownictwo Zrównoważone zorganizowane przez Instytut Techniki Budowlanej
  • konferencje: Dachy i Fasady – wyższy standard budownictwa oraz Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie
  • konferencje firm: Monier Braas, BASF, Fakro

  Ponadto, w programie Budmy 2012 zostały poruszone taki istotne tematy jak np. rewitalizacja zabudowy, termomodernizacja, wykorzystanie nano-technologii, budownictwo wysokościowe, akustyka wnętrz czy komputerowo wspomagane projektowanie, wykonawstwo i eksploatacja budynków czyli building information modeling.

  Zgodnie z tradycją najlepsi rzemieślnicy młodego pokolenia z całego kraju zaprezentowali swój kunszt podczas mistrzostw Polski młodych dekarzy i młodych parkieciarzy. Okazją do zapoznania się z nowoczesnymi narzędziami i technologiami była ekspozycja Nowoczesny Warsztat Ciesielski oraz warsztaty montażu okien.

  Dużą uwagę przyciągała platforma firmy Fakro, która zaprezentowała pełną ofertę swoich produktów związanych z bezpieczeństwem i energooszczędnością. Na ekspozycji Fakro znalazły się okna dachowe i akcesoria, a także pełna oferta schodów strychowych Stoisko prezentowało się rewelacyjnie pod względem wystroju, w którym dominowały elementy związane z piłka nożną. Sportowe akcenty były nawiązaniem do udziału sponsorowanej przez FAKRO narodowej drużyny piłkarskiej w europejskich mistrzostwach Euro 2012.

  Ekspozycja FAKRO liczyła ok. 300 metrów kwadratowych. Została ona podzielona na dwie części. W głównej mieściły się okna dachowe oraz akcesoria, w drugiej natomiast zaprezentowano pełną ofertę schodów strychowych.

  Złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich zostało nagrodzone okno balkonowe Galeria, które na ubiegłorocznej BUDMIE było nowością w ofercie firmy jako produkt wysokiej jakości, wytworzony w oparciu o nowoczesną technologię.

  Zaprezentowano również okno FTT Thermo do domów energooszczędnych i pasywnych oraz inne produkty zapewniające odpowiednią izolację termiczną oraz bezpieczeństwo.

  Imponujące stoisko posiadała także firma Internorm, gdzie nastąpiła światowa premiera nowego modelu okna.

  Stoisko o powierzchni 150 m2 wyeksponowało okna i drzwi Internorm, o których jakości i zastosowanej technologii można było przekonać się na własne oczy. Internorm zastosował obrotowe ekspozytory, pozwalające dokładnie zapoznać się z produktami firmy.

  Zaprezentowano okna PVC z nakładkami aluminiowymi, okna drewniano-aluminiowe, żaluzje, rolety oraz specjalną ekspozycje profili.

  Po raz pierwszy przedstawione zostało nowe, drewniano-aluminiowe okno HF 200, które wyróżnia niezwykle nowoczesny design. Okno HF 200 zarówno od zewnątrz jak i od strony wnętrza budynku jest zlicowane. Nie ma w nim listew przyszybowych, dzięki czemu skrzydło dochodzące do ramy wygląda bardzo nowocześnie i innowacyjnie. Wśród nowości zaprezentowanych na targach należy także wymienić aluminiowe drzwi Thermo Portal, w których nowoczesny design połączono z ekstremalnie niskimi współczynnikami przenikalności cieplnej.

  Duże zainteresowanie wzbudzała także nowa boczna brama segmentowa HST firmy Hormann. Została zaprezentowana w atrakcyjnej drewnopodobnej okleinie Golden Oak. Przyciągała uwagę nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością. Zaobserwować można było jak lekko i cicho pracuje. Zastosowanie w bramie HST napędu z system Bisecur stworzyło dodatkową możliwość zaprogramowania tylko częściowego jej otwarcia, co ma duże znaczenie jako rozwiązanie w garażach, w których nie ma bocznego wejścia.

  Artykuły wyposażenia wnętrz zaprezentowały m.in. firmy Luxan, Bamar Pol oraz Perfecta. Zaprezentowały one wszelkiego rodzaju osłony wewnętrzne okien oraz ich automatyzację. Każda z firm zaprezentowała nowości w ofercie, nowe tkaniny oraz rewolucyjne systemy do okien i drzwi.

  Styczniowe targi BUDMA 2012 wyznaczają trendy i wskazują kierunek rozwoju branży budowlanej na cały 2012 rok. Bardzo dużym wyzwaniem dla środowiska będzie realizacja inwestycji związanych z Euro 2012. W tym roku czekają nas również zmiany w przepisach, które mają korzystnie wpłynąć na koniunkturę w budownictwie.

  Data modyfikacji: 2012-03-01

  Źródło: paxo.pl

  Szukaj w paxo.pl

  Reklama